Jakou cestu zvolit, když se v podnikání nedaří a máme společnost vyžadující náklady.
Realizace podnikatelského záměru, zejména v zahraničí, nemusí vždy vyjít dle původních představ.
V naší praxi se často setkáváme s českými podnikateli, kteří začali podnikat Polsku, a z různých příčin se jim nedaří.
Příčin je mnoho, k těm nejčastějším patří podcenění průzkumu trhu a ověření konkurenceschopnosti, špatná volba právní formy podnikání a také nevhodný výběr partnera či osoby manažera.
Většina podnikatelů si uvědomuje rizika spojená s podnikáním „na živnost", jako fyzická osoba a proto zpravidla zakládají polské společnosti. Málokdo si však uvědomuje, že proces založení společnosti je mnohem jednodušší a levnější, než proces její likvidace.
Jaké máme možností v situaci, kdy náš polský podnikatelský subjekt nevydělává na vlastní provoz?
Pochopitelně jej můžeme dotovat z jiných zdrojů, ale správnost tohoto postupu je jen výjimečná. V této situaci upozorňujeme na nebezpečí plynoucí z předlužení a související odpovědnosti „jednatelů" (Członków Zarządu).
Nejčastěji řešíme otázku „jak se zbavit této společnosti"? Záměrně uvádím „společnosti", protože jde převážně o kapitálové společnosti. U podnikání „na živnost" je proces „pozastavení či ukončení podnikání" stejně jednoduchý, jako u nás.
Jinak tomu je u kapitálových společností. Zde je proces likvidace mnohem složitější a můžeme konstatovat, že obdobný, jako u nás.
V nedávné minulosti se dalo v Polsku kapitálovou společnost poměrně jednoduše prodat. Prodávalo se zpravidla za symbolickou cenu, ale zbavili jsme se rychle a navždy závazku. Aktuálně je prodej, zejména sp. z o.o. prakticky nemožný (o tom proč, píši na jiném místě). Mohlo by se zdát, že jediným východiskem je dlouhá a poměrně nákladná likvidace.
Naštěstí tomu tak není, na rozdíl od ČR. Polská legislativa připouští přerušení podnikání sp. z o.o.
Dokonce, na základě „Konstytucji Biznesu" (Regulace podnikání), která platí od 30. dubna 2018, může využít této možnosti i společnosti zaměstnávající pracovníky v pracovním procesu či mající závazky k pracovníkům na mateřské a rodičovské dovolené! Co je nejpodstatnější, do uvedeného data bylo možné podnikání přerušit na dobu určitou, minimálně na jeden měsíc a maximálně na 24 měsíců. Nyní je možné přerušení i na dobu neurčitou.
Vzhledem k tomu, že platí „Nikdy neříkej nikdy!", jde v naprosté většině případů o nejefektivnější řešení vzniklého problému. Takto se vyhneme zdlouhavému a nákladnému procesu likvidace a nezavíráme si vrátka do budoucnosti.
Celý proces „přerušení" či pozastavení podnikání pochopitelně má svá specifika a je administrativně poměrně náročný, je však rychlý a levný oproti likvidaci. Realizaci tohoto kroku však jednoznačně doporučujeme svěřit odborníkům, zejména v souvislosti s daňovými povinnostmi případně vypořádání nově vzniklých závazků.
6. 1. 2019
Autor: Tadeáš Hlawiczka